Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı Hakkında (NÖ-İÖ)

1-Programın Amacı Nedir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’nın amacı, hastane, laboratuvar ve kliniklerde kullanılan cihazların çalıştırılması, hastalıkların tanı ve tedavisi için hekimlerin gerekli gördüğü tıbbi analizlerin yapılması ile ilgili sağlık personeli yetiştirmektedir.

2-Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programına her yıl kontenjana göre 70 öğrenci alınması planlanmaktadır.

3- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programının 2022 YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı 2021-YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı 312,86459’dur

4- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkânları ve kapasiteleri nelerdir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ve okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarları kullanmaktadırlar ve yüksekokulumuz bünyesinde bir öğrenci laboratuvarı bulunmamaktadır.

5- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra “Laboratuvar Teknikeri” unvanı alırlar.

6- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak ve 120 AKTS’yi tamamlamak, 1.yı bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajını yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.

7- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programından mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde yaz stajı uygulamasını yapılabilecektir.

8- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programımızdan mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumları, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Laboratuvarları, Özel Tahlil Laboratuvarları, Araştırma Merkezleri, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Laboratuvarları, Gıda Kontrol Laboratuvarları ve Adli Tıp Laboratuvarlarında çalışabilmektedirler.

9- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

2021 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Tıbbi Laboratuvar Teknikleri Programı’ndan mezun olan öğrenciler Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Genetik ve Biyomühendislik ve Hemşirelik bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2024

Skip to content