Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı Hakkında (NÖ-İÖ)

1-Programın Amacı Nedir?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı, sağlık kurumlarının ihtiyaç duyduğu, küresel dünyanın ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi ve beceri ile donatılmış nitelikli insan gücü gereksinimini karşılayacak mezunlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

2- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programına her yıl kontenjana göre 103 öğrenci alınması planlanmaktadır.

3- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programının 2022 YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı 2022-YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı normal öğrenimde 259,25486, ikinci öğrenimde 239,18332’dir.

4- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkânları ve kapasiteleri nelerdir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, uygulamalı derslerini Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde gerçekleştirmektedir.

5- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra “ Sağlık Yöneticisi” unvanı alırlar.

6- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak ve 120 AKTS’yi tamamlamak, 1.yıl bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajını yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.

7- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programından mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde yaz stajı uygulamasını yapılabilecektir.

8- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programımızdan mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumlarının Yönetim bölümlerinde çalışabilmektedirler.

9- Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

2022 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Sağlık Kurumları İşletmeciliği Programı’ndan mezun olan öğrenciler Sağlık Yönetimi ve İşletme bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2024

Skip to content