Ortopedik Protez-Ortez Programı Hakkında

1-Programın Amacı Nedir?

Programımızın amacı; Değişik nedenlerle alt ve üst ekstremitelerinin bir bölümünü veya tamamını kaybeden kişilere söz konusu uzvun ve işlevlerinin yerini tutabilecek protezler yapabilecek, aynı zamanda kas-iskelet ve sinir sistemini ilgilendiren patolojilerde ağrıyı azaltıcı, fonksiyonu artırıcı, immobilize edici, düzeltici ve destekleyici amaçlarla dayanıklı, estetik ve fonksiyonel ortezleri yapabilecek düzeyde bilgiye ve beceriye sahip olan sağlık teknikeri (Protez-Ortez) yetiştirmektir.

2- Ortopedik Protez Ortez Program Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?

Ortopedik Protez Ortez Program Programına her yıl kontenjana göre 60 öğrenci alınması planlanmaktadır.

3- Ortopedik Protez Ortez Programı 2021-YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Ortopedik Protez Ortez Programı 2022-YKS Yerleştirme sonucuna göre Taban Puanı 301,28172’dir.

4- Ortopedik Protez Ortez Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkânları ve kapasiteleri nelerdir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Yüksekokulumuz bünyesinde bulunan protez ortez atölyesini kullanmaktadırlar ve yüksekokulumuz bünyesinde 1 adet 640 m2 (30 kişi kapasiteli) protez ortez atölyesi bulunmaktadır.

5- Ortopedik Protez Ortez Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra “Sağlık Teknikeri (Protez-Ortez)” unvanı alırlar.

6- Ortopedik Protez Ortez Programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak ve 120 AKTS’yi tamamlamak, 1.yıl bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajı yapmak gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.

7- Ortopedik Protez Ortez programından Programından mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Ortopedik Protez Ortez Atölyesinde olmak koşulu ile devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde ile Özel Protez Ortez Uygulama Merkezlerinde yaz stajı uygulamasını yapılabilecektir.

8Ortopedik Protez Ortez programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

Ortopedik Protez Ortez Programımızdan mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu veya özel yataklı/yataksız tedavi kurumlarının Ortopedik Protez Ortez bölümleri ile Özel Protez Ortez Uygulama Merkezlerinde tekniker veya mesul müdür olarak çalışabilmektedirler. Ayrıca kendi protez ortez atölyelerini açarak kurum mesul müdürü olarak da çalışabilmektedirler.

9- Ortopedik Protez Ortez programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

ÖSYM 2022 DGS Başvuru Kılavuzu’na göre; Ortopedik Protez Ortez Programı’ndan mezun olan öğrenciler Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Biyomedikal Mühendisliği, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortez ve Protez, Sağlık Yönetimi bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2024

Skip to content