Hasta Bakımı Programı Hakkında

Programın Amacı Nedir?

Programımızın amacı;

Bireylerin gereksinim duyduğu bakımı yerine getirebilmek için gerekli tıbbi ve psikolojik ortamları hazırlayan ve sunan, bireylerin sağlık gelişimlerine ve yaşam kalitelerine olumlu katkı sağlayan, hasta bakım hizmetlerinin uygulanmasında çözüm üretebilen; analitik düşünme yeteneğine, ekip yaklaşımına ve sorumluluk duygusuna sahip olan “hasta bakım teknikerleri” yetiştirmektir.

Hasta Bakımı Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?
Hasta bakımı programına her yıl kontenjana göre 40 öğrenci alınması planlanmaktadır.
Hasta Bakımı Programının 2022 yılı YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

Hasta Bakımı Programı 2021-YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı 200,20671’dir.

Hasta Bakımı Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkanları ve kapasiteleri nelerdir?
Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ve okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarları kullanmaktadırlar ve yüksekokulumuz bünyesinde 1 adet 40 m2 (60 kişi kapasiteli) öğrenci laboratuvarı bulunmaktadır.
Hasta Bakımı Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?
Programımızda öğrenim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra “Hasta Bakım Teknikeri” unvanı alırlar.
Hasta Bakımı Programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?
Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak ve 120 AKTS’yi tamamlamak, 1.yıl bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajını yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.
Hasta Bakımı Programından mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?
Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerde yaz stajı uygulamasını yapabilecektir.
Hasta Bakımı programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?
Hasta Bakımı Programımızdan mezun olan öğrenciler, hasta bakımına gereksinim duyulan Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumları, bakım evleri, palyatif bakım birimleri ve evde bakım hizmetlerinin yürütüldüğü birimlerde çalışabilmektedirler.
Hasta Bakımı programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

2021 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Hasta Bakımı Programı’ndan mezun olan öğrenciler Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet lisans bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2024

Skip to content