Diyaliz Hakkında

1- Programın Amacı Nedir?

Programımızın amacı; diyaliz tedavisi gerektiren hastalıklarda hastanın diyaliz makinesine alınması, takibi, tedavisi ve diyaliz işlemlerinin sonlandırılması aşamalarında, alanına özgü bilgi ve becerilere sahip olan, hasta ve yakınlarını diyaliz tedavisi konusunda bilgilendirebilen, hemodiyaliz ve periton diyalizi ünitesi ile ilgili teknik konularda yeterlilik kazanmış, diyaliz ünitelerinde çalışacak sağlık teknikerleri yetiştirmektir.

2- Diyaliz Programı için açılan kontenjan sayısı kaçtır?

Diyaliz Programına her yıl kontenjana göre 62 öğrenci alınması planlanmaktadır.

3- Diyaliz Programının 2022 YKS yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı kaçtır?

Diyaliz Programı 2022-YKS Yerleştirme sonucuna göre Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Taban Puanı 266,76’dır.

4- Diyaliz Programı için okuldaki mevcut laboratuvar imkânları ve kapasiteleri nelerdir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ve okulumuz bünyesinde bulunan laboratuvarları kullanmaktadırlar ve yüksekokulumuz bünyesinde 2  adet 100 m2 ( 80 kişi kapasiteli) öğrenci laboratuvarı bulunmaktadır.

5- Diyaliz Programı’ndan mezun olanlar hangi unvanı alırlar?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, mezun olduktan sonra “ Diyaliz Teknikeri” unvanı alırlar.

6- Diyaliz Programından mezun olmak için gerekli koşullar nelerdir?

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Önlisans ve Lisans Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde belirtilen süreler içerisinde mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak ve 120 AKTS’yi tamamlaması, 1.yıl bahar yarıyılı sonunda 30 iş günü yaz stajını yapması gerekmektedir. Derslere devamlılık zorunlu olup, teorik derslerin %70’ine, uygulamalı derslerin %80’ine devam şarttı aranır.

7- Diyaliz Programından mezun olmak için gerekli yaz stajı nerelerde yapılabilmektedir?

Programımızda öğrenim gören öğrenciler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi başta olmak üzere devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri ve özel hastanelerin diyaliz ünitelerinde yaz stajı uygulamasını yapılabilecektir.

8- Diyaliz programı mezunları nerelerde çalışabilmektedir?

Diyaliz Programımızdan mezun olan öğrenciler, Sağlık Bakanlığına bağlı kamu ve özel yataklı/yataksız tedavi kurumlarının Diyaliz Ünitelerinde çalışabilmektedirler.

9- Diyaliz programından hangi bölümlere dikey geçiş yapılabilmektedir?

2021 DGS Başvuru Klavuzu’na göre; Diyaliz Programı’ndan mezun olan öğrenciler Acil Yardım ve Afet Yönetimi,

Hemşirelik, Sağlık Yönetimi ve Sosyal Hizmet lisans programlarına geçiş yapabilmektedirler.

 

Güncelleme Tarihi: 7 Mart 2024

Skip to content